Паливні брикети – форма підготовки різних відходів деревообробки, торфу, відходів сільського господарства і т. п. для використання в якості палива, пресовані відходи деревообробки (тирса, тріска, стружка тощо), сільського господарства (солома, лушпиння, кукурудза та ін.), торфу, деревного вугілля.

В основі технології виробництва паливних брикетів лежить процес пресування шнеком відходів (лушпиння соняшнику, гречки і т. п.) і дрібно подрібнених відходів деревини (тирси) під високим тиском при нагріванні від 250 до 350°С. Отримувані паливні брикети не включають в себе ніяких зв’язуючих речовин, крім одного натурального – лігніну, що міститься в клітинах рослинних відходів. Температура, присутня при пресуванні, сприяє оплавлення поверхні брикетів, яка завдяки цьому стає міцнішою, що важливо для транспортування брикетів. Одним з найбільш популярних методів отримання паливних брикетів є екструзія з використанням спеціальних екструдерів.

Паливні брикети застосовуються як твердого палива для камінів і печей будь-яких видів, у тому числі твердопаливних котлів систем опалення. Так як паливні брикети екологічно чистий продукт і горять практично бездимний, ідеально використовувати їх для обігріву житлових приміщень, лазень, наметів, теплиць, овочевих ям і т. д.

Розрізняють 3 основних типи брикетів: прямокутні (вони ж RUF-брикети, за формою – невеликий цегла, виготовляються на гідравлічних пресах при тиску 300-400 бар), циліндричні брикети (з радіальним отвором або без нього, виготовляються на гідравлічних або ударно-механічних пресах при тиску 400-600 бар) і Піні-Кей (4 – або 6-гранні брикети з радіальним отвором, виготовляються на механічних (шнекових) пресах за допомогою поєднання дуже високого тиску – 1000-1100 бар – і термічної обробки).Брикети Піні-Кей за рахунок термічної обробки має характерний чорний або темно-коричневий колір зовнішньої поверхні. Їх переваги: стійкість до механічних пошкоджень, висока вологостійкість. Брикет відрізняється високою калорійністю і тривалим часом горіння. Недоліки: трудомісткість виробничого процесу, необхідність в висококваліфікованих фахівцях, значна енергоємність і ін..

Паливні гранули (пелети)– біопаливо, яке отримують зторфу, деревних відходів і відходівсільського господарстваабо звугілля. Єгрануламициліндричної форми стандартного розміру.

Сировиною для виробництва гранул можуть бутиторф, деревні відходи:кора,тирса,тріскаі інші відходилісозаготівлі, а також відходи сільського господарства: відходикукурудзи,солома, відходи круп’яного виробництва, лушпиннясоняшникаі тому подібне.

Виробництво гранул почалося в1947році. Сировина (тирса, кора і т. д.) поступає в дробильну машину, де подрібнюється до стану муки. Отримана маса поступає в сушарку, з неї – в прес-гранулятор, де деревну муку стискують в гранули. Стискування під час пресування підвищує температуру матеріалу,лігнін, що міститься в деревині розм’якшується і склеює частки в щільні циліндри. На виробництво однієї тонни гранул витрачається 4—5 кубометрів деревних відходів. Готові гранули охолоджують, пакують в стандартну упаковку 12—40 кг, Біг-беги (вагою 1 тонна) або доставляють споживачеві розсипом.

Паливні гранули — екологічно чистепаливоз вмістом золи не більш 3%. При спалюванні гранул в атмосферу викидається рівно стільки СО2, скільки було поглинено рослиною під час зростання. Проте, якщо в місці зростання сировини довкілля містить токсини або радіоактивні речовини, то при спалюванні гранул ці речовини можуть бути викинуті в атмосферу. Так, через перевищення вмістуцезія 137Італія повернула Литві близько 10 тисяч тонн біопалива.Гранули менш схильні до самозаймання, оскільки не містять пилу і спор, які також можуть викликатиалергічнуреакцію у людей. Гранули відрізняються від звичайної деревини високою сухістю (8—12 % вологи проти 30—50 % у дровах) і більшою – приблизно в півтора рази –густиною. Ці якості забезпечують високу теплотворну здатність в порівнянні з тріскою або дровами – при згоранні тонни гранул виділяється приблизно 5 тис.кВт-годтепла, що у півтора рази більше, ніж у звичайнихдров. Низька вологість – це не лише перевага гранул як палива, але і проблема їх виробництва. Сушка може виявитися одній з основних статей витрат при виробництві паливних матеріалів з відходів деревообробки. Крім того, залежно від виробництва, збір, сортування і очищення сировини також можуть спричинити додаткові витрати. Процес сушки важливо ретельно спланувати, що дозволить зменшити ризики, пов’язані з якістю готової продукції, її собівартістю і пожежонебезпечністю виробництва. Кращим варіантом є виробництво біопалива з сухої стружки. Одна з найважливіших переваг гранул — висока і постійна насипна щільність, що дозволяє відносно легко транспортувати цей сипкий продукт на великі відстані. Завдяки правильній формі, невеликому розміру і однорідній консистенції продукту гранули можна пересипати через спеціальні рукави, що дозволяє автоматизувати процеси вантаження-розвантаження і також спалювання цього вигляду палива.

Якість і вигляд гранул залежать від сировини і технології виробництва. Деревні гранули з великим вмістом кори зазвичай мають темний колір, а гранули зі знекореної деревини — світлий. В процесі виробництва — наприклад, при сушці — гранули можуть трохи «підгоріти» і тоді вони з білих стають сірими, хоча це не завжди позначається на таких споживчих якостях гранул як теплотворна здатність, зольність, міцність і стираність, тобто утворення дрібної утворення дрібного пилу при транспортуванні за рахунок тертя гранул одна об одну. У різних країнах прийняті різні стандарти виробництва паливних гранул.

Стандартом дозволено виробництво гранул двох сортів: «Преміум» і «Стандарт». «Преміум» повинен містити не більше 1 % золи, а «Стандарт» не більше 3 %. «Преміум» може застосовуватися для опалювання будь-яких будівель. На сорт «Преміум» припадає близько 95 % виробництва гранул вСША. Сорт «Стандарт» містить більший об’єм кори або сільсько-господарських відходів. Стандарти визначають також щільність, розміри гранул, вологість, вміст пилу і інших речовин.

Деревні гранули високої якості (білі і сірі) використовують для опалювання житлових будинків шляхом спалювання в невеликихпелетних котлах, печах і камінах аботвердопаливних котлах. Вони, як правило, бувають діаметром 6—8 мм і довжиною менше 50 мм. У Європі їх в основному продають в 16—20 кілограмових мішках. Попит на деревні брикети і гранули, устаткування для їх спалювання і виробництва зростає пропорційно цінам на такі традиційні види палива як нафту і газ. У деяких країнах Європи, зокрема в Швеції де ринок альтернативних джерел енергії найбільш розвинений, гранулами опалюється до 2/3 житлових приміщень. Таке широке поширення пояснюється і екологічністю цього вигляду палива — при згоранні викиди co2 дорівнюють поглинанню цього газу під час зростання дерева, а викиди окисів азоту і летючих органічних компонентів значно понижені завдяки використанню сучасних технологій спалювання. Темні гранули з великим вмістом кори спалюють в котлах більшої потужності з метою здобуття тепла і електроенергії для населених пунктів і промислових підприємств. Темні гранули можуть бути більшого діаметру, і їх продають навалом партіями від двох-трьох тисяч тонн і більше.

УСШАна початку2008 рокувиробництвом паливних гранул зайнято більше 80 компаній. Вони виробляють близько 1,1 млн. тонн гранул в рік. Більше 600 тис. будівель обігріваються гранулами. Більше 20 компаній виробляють котли, печі, пальники і ін. обладнання для спалювання гранул. У всьому світі виробництво склало 8-10 мільйонів тонн.